فرزاد فرزین: فقط از جیب هزینه میکنم!!

او به واسطه محبوبیتی که در نزد علاقه‌مندان موسیقی پاپ دارد، به هنر هفتم نیز راه یافته و در فیلم‌های «پسران آجری»، «کنسرت روی آب» و «سگ‌های پوشالی» ایفای نقش کرده است.


همانطور که در فیلم فجر، حرفه‌ای‌ها امکان حضور در بخش مسابقه را دارند، در موسیقی فجر هم باید اهالی پاپ در بخش رقابتی باشند، اما کار ما برعکس است

من و محسن چاووشی بعد از سال‌ها، در برنامه احسان علیخانی، تیتراژی را به‌صورت دوصدایی اجرا خواهیم کرد

اجراهای مشترک در کنسرت‌ها در دنیا طرفداران زیادی دارد، اما خوانندگان ما تمایلی به آن نشان نمی‌دهند.

پول بلیت‌های ما در کنسرت‌ها حرفه‌ای است، اما اجراهایمان با استانداردهای روز فاصله دارد.

«سگ‌های پوشالی» را از بخش «اولی‌ها» در جشنواره فیلم فجر حذف کردند.
بیست و هشتمین جشنواره موسیقی فجر از ۲۵ بهمن تا اول اسفند در تهران و شهرستان‌ها برگزار می‌شود. امسال نیز همچون سال‌های گذشته، موسیقی پاپ در بخش جنبی جشنواره قرار داده شده و خوانندگانی مانند فرزاد فرزین در آن به اجرای برنامه خواهند پرداخت.


فرزاد فرزین که علاوه بر خوانندگی، کار آهنگسازی، تنظیم و ترانه‌سرایی نیز انجام می‌دهد، در رزومه خود آلبوم‌های «شلیک»، «شانس»، «شوک» و «شراره» را دارد.


او به واسطه محبوبیتی که در نزد علاقه‌مندان موسیقی پاپ دارد، به هنر هفتم نیز راه یافته و در فیلم‌های «پسران آجری»، «کنسرت روی آب» و «سگ‌های پوشالی» ایفای نقش کرده است.


به عنوان خواننده‌ای که به بخش پاپ جشنواره راه یافته، نظرتان را درباره موسیقی فجر بگویید.


در جشنواره موسیقی فجر باید همه خوانندگان مطرح کشور از سنتی گرفته تا پاپ، بتوانند در بخش رقابتی حضور پیدا کنند. در واقع در بخش حرفه‌ای جشنواره باید داوران موسیقی، بهترین‌های سال را انتخاب کنند و در معرض افکار عمومی قرار دهند، ما این مسئله را نداریم! و خوانندگان پاپ را دعوت می‌کنیم تا کمکی به جشنواره باشند که سیاست درستی نیست. این موضوع سال‌هاست که دارد اتفاق می‌افتد و من امیدوارم که مسئولین موسیقی،‌ راهکاری را بیابند تا کسانی که مردم دوستشان دارند و مورد تائید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند، بتوانند در بخش رقابتی قرار بگیرند و مردم بدانند بهترین قطعات سال کدامند. بهترین اجرای زنده از آن کیست و… درواقع همان کاری را بکنیم که سینمایی‌ها در فیلم فجر انجام می‌دهند.


در بخش رقابتی موسیقی فجر، بیشتر چهره‌های جوان و آماتور حضور دارند، چرا؟


در فیلم فجر هم بخشی به عنوان «فیلم اولی‌ها» وجود دارد، اما رقابت اصلی از آن حرفه‌ای‌ها است. ما در موسیقی عکس این عمل می‌کنیم که حاصل حذف حرفه‌ای‌هاست و چیزی جز ضرر عایدمان نمی‌کند.


رویکرد شما در جشنواره چگونه خواهد بود؟


من همان روالی را که در اجراهای زنده‌ام دارم دنبال می‌کنم، درواقع کنسرت‌هایم ترکیبی از اجرای زنده و کارهای نمایشی هستند. با دوستان در جشنواره هم صحبت کرده‌ایم که بتوانیم این مقوله را جا بیندازیم و نظر موافق آنها را جلب کرده‌ایم. به‌هرحال یک اجرای زنده باید جذابیت بصری هم داشته باشد؛ عرفی که در موسیقی پاپ از شرق آسیا گرفته تا غرب اروپا وجود دارد. من بر این باور هستم که مخاطبان ما شایسته بهترین‌ها هستند و نباید اینطور باشد که ما برای بلیت‌هایمان، حرفه‌ای پول بگیریم، اما اجراهایمان با آن همخوانی نداشته باشند. این نکته را هم باید توضیح دهم که من برای ارتقای برنامه‌هایم، اسپانسری ندارم و تمام هزینه‌های لازم را از منابع مالی شخصی تامین می‌کنم. امیدم هم این است که به استانداردهای روز دنیا نزدیک شوم و وقتی چند نفر اهل موسیقی در آسیا، اروپا و یا جاهای دیگر دنیا، صحنه‌ای از کنسرت فرزاد فرزین را می‌بینند، بگویند که ایرانی‌ها از پتانسیل بالایی در برنامه‌های موسیقی برخوردارند و می‌توانند در زمینه‌های فرهنگی نوآوری داشته باشند.


یکی از بهترین تیتراژهای تلویزیون در سال ۹۱ مربوط به سریال «راز پنهان» بود که شما در آن، قطعه «ماه من» را اجرا کردید. این قطعه در آلبوم جدیدتان راه می‌یابد؟


بعید می‌دانم، برای اینکه «ماه من» در فضای مجازی انتشار گسترده‌ای یافت و مردم آن را بسیار شنیده‌اند.


کار جدید برای تلویزیون چه دارید؟


احسان علیخانی برنامه چندقسمتی را تدارک دیده است که در آن، قهرمانان المپیک و پارالمپیک با خانواده‌هایشان حضور می‌یابند. برنامه تیتراژ جالبی دارد که از مضمون ملی و میهنی برخوردار است و من و محسن چاووشی بعد از مدت‌ها، کار را به صورت دوصدایی اجرا کرده‌ایم.


بعد از «شلیک»، در زمینه آلبوم چه کرده‌اید؟


کار جدیدی را تدارک دیده‌ام که خیلی نمی‌توانم درباره آن توضیح دهم، چون با آلبوم‌های قبلی متفاوت است. یکی دو قطعه هم دیده شده که در موسیقی پاپ کشور خیلی خاص است و به نوعی شوک محسوب می‌شود.


غیر از جشنواره هم اجرای زنده خواهید داشت؟


بله فکر می‌کنم. ۱۲ و ۱۳ اسفند در برج میلاد که البته آخرین برنامه من در سال ۹۱ است.


یکی از کارهای جذاب در کنسرت‌های دیگر کشورها، اجرای مشترک خوانندگان است. ما چرا این کار را حداقل در جشنواره انجام نمی‌دهیم؟


این مسئله به هماهنگی خوانندگان ارتباط دارد. در دنیا هم خیلی این کار را انجام می‌دهند، اما در کشور ما عرف نیست و با اینکه اجراهای مشترک، جذابیت‌های خاص خودش را دارد، خوانندگان ما تمایلی به آن نشان نمی‌دهند. به اعتقاد من مسئله مهم‌تر در جشنواره فجر، همان حضور حرفه‌ای‌های پاپ در بخش رقابتی است که باید بیشتر حول و حوش آن بحث و بررسی کنیم.


ظاهرا علاوه بر موسیقی، در جشنواره فیلم فجر هم حضور دارید؟


قرار بود با فیلم «سگ‌های پوشالی» در بخش فیلم اولی‌ها حضور داشته باشم، اما ظاهرا به دلیل کثرت کارها، فیلم حذف شده است. سگ‌های پوشالی که مضمونی جنایی دارد، کار آقای رضا توکلی است و فیلم قابل دفاعی از کار درآمده است. به‌هرحال به شخصه معتقدم اگر حضور من در یک کار هنری بتواند کمک و همکاری موثری باشد، از آن دریغ نخواهم کرد.
ارسال شده در دسته‌بندی نشده| 9:00 am |  | پاسخ دهید: